Cut & Care ❤️ Lyko

Skribent: Rode Gradin
Datum: 17 februari 2023

Vi kan nu stolt presentera en ny partner till vår frisörtjänst Cut & Care, nämligen e-handelsbolaget Lyko!

Lyko är en av Nordens ledande e-handelsbolag inom skönhet. Utöver det har de 32 butiker med salonger i både Sverige och Norge. Sedan december 2022 hjälper vi på Nemax till med hanteringen av deras farliga frisöravfall.

– Vi känner oss stolta över förtroendet. Nu kan vi tillsammans med Lyko försäkra en trygg och säker hantering av farligt avfall på deras enheter i Sverige och Norge, säger David Bergstedt.

I samband med den första hämtningen på Lyko i Marieberg Galleria i Örebro, passade vi på att fråga personalen hur de upplevde Cut & Care- tjänsten.

– Vi tycker det har varit positivt för oss, säger butikschef Jonna.

– Tidigare har vi behövt ta med avfallet och sortera på annan plats. Det är så smidigt att Nemax sköter allting, säger Julia, frisör på Lyko Marieberg.

Julia jobbar som frisör på Lyko Marieberg.

I nuläget är Julia den frisören som jobbar i Lyko-salongen och därmed den som sköter större delen av sorteringen.

– I början var det lite svårt att veta vilket fack i sorteringskärlet jag skulle sortera aluminiumfolien i, eftersom det hade medel på sig. Men då var det bara att fråga Cut & Care-chauffören så fick jag svar. Nu har jag full koll! säger hon.

© 2025 Nemax Miljöhantering. Skapad i samarbete med Digitalpartner  
chevron-down